Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się!
Biuro Projektu
pokój 337
tel. (18) 26-10-701
centrum.projektu@ppuz.edu.pl
HomeNaukaProjektyPozostałe projektyLegia Akademicka
Uczelnia
Legia Akademicka
PPUZ w Nowym Targu po raz kolejny realizuje projekt „Legia Akademicka” V edycja – część teoretyczna. Koordynatorem projektu jest dr Zbigniew Małodobry.
Wykaz zakwalifikowanych uczelni: (pobierz)
Program Legia Akademicka 2022
Opis projektu:
Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części. Część teoretyczna realizowana jest przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym, część praktyczna (ćwiczenia wojskowe) jest organizowana przez Ministra Obrony Narodowej.
W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej, moduł szkolenia będzie musiał być zrealizowany w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 maja 2022 r. Zasadniczym celem części teoretycznej będzie opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych.
Organizatorem procesu dydaktycznego, obejmującego przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej jest Rektor uczelni, w której realizowany będzie proces teoretycznego szkolenia wojskowego, w formie zajęć ogólnouczelnianych realizowanych poza programem kształcenia. Przedsięwzięcie w zakresie kosztów osobowych i bieżących kosztów pośrednich zostanie sfinansowane z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Uczelnia zobowiązana jest do:
– prowadzenia ewidencji wniosków złożonych przez studentów o odbycie części teoretycznej projektu,
– prowadzenia bieżącej ewidencji oraz okresowego przesyłania do wiadomości Ministra Obrony Narodowej informacji o liczbie studentów, którzy zostali przyjęci, realizują projekt i ukończyli z wynikiem pozytywnym cześć teoretyczną,
– wydawania studentom zaświadczeń potwierdzających zaliczenie części teoretycznej projektu,
– w terminie do dnia 30 maja 2022 r., przesyłania do Szefów Wojewódzkich Sztabów Wojskowych terytorialnie właściwych dla każdej z uczelni, wniosków o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych w ramach części praktycznej projektu studentów, którzy ukończyli z wynikiem pozytywnym część teoretyczną szkolenia,
– udostępniania sal wykładowych na potrzeby prowadzenia zajęć oraz organizowania ekspozycji i statycznych pokazów sprzętu wojskowego, uzbrojenia i wyposażenia przez PJW,
– umożliwienia przedstawicielom resortu obrony narodowej monitorowania i wizytowania podczas szkolenia teoretycznego studentów na terenie uczelni.
– przyjmowania kandydatów do przeszkolenia teoretycznego z innych uczelni w danym województwie.
– wyznaczenia koordynatorów projektu, odpowiedzialnych za:
organizację części teoretycznej projektu w uczelni według zatwierdzonych programów szkolenia,
pozyskanie niezbędnych danych osobowych studentów przystępujących do projektu,
udział w szkoleniach z obsługi platformy e-learningowej programu „Legia Akademicka” organizowanych przez resort obrony narodowej,
realizowanie zadań związanych z prowadzeniem i obsługą platformy e-learningowej programu,
współpracę pomiędzy uczelnią i patronacką jednostką wojskową (PJW) oraz Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w zakresie przesłania wykazu studentów przystępujących do części teoretycznej szkolenia oraz wykazu wniosków o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych w ramach części praktycznej,
udział w przedsięwzięciach szkoleniowo-metodycznych organizowanych przez resort obrony narodowej,
przekazywanie danych o realizacji projektu bezpośrednio do Biura do Spraw Programu ,,Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” w Ministerstwie Obrony Narodowej.
W celu realizacji zajęć z zakresu części teoretycznej programu Minister Obrony Narodowej udostępni uczelniom biorącym udział w projekcie niezbędne materiały dydaktyczne, w tym w formie elektronicznej, a także umożliwi kontakt z rekomendowanymi przez siebie wykładowcami. Minister Obrony Narodowej jest także odpowiedzialny za zrealizowanie procesu, w ramach części praktycznej programu, w jednostkach wojskowych, centrach i ośrodkach szkolenia.
Zadanie zlecone jest na podstawie art. 404 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r., poz. 85, ze zm.). Na realizację projektu Minister Edukacji i Nauki planuje przeznaczyć 1 mln zł.
Harmonogram realizacji:
do 20 listopada 2021 r. – przesyłanie przez uczelnie zgłoszeń do udziału w projekcie,
do 20 grudnia 2021 r. – wyłonienie uczelni, które wezmą udział w projekcie,
od 1 stycznia 2022 do 30 maja 2022 r. – termin zrealizowania części teoretycznej szkolenia i przesyłania do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, właściwego ze względu na siedzibę uczelni wniosków studentów, którzy ukończyli z wynikiem pozytywnym zajęcia z zakresu części teoretycznej programu, o powołanie na ćwiczenia wojskowe w ramach tego programu,
do 30 czerwca 2022 r. – złożenie raportu końcowego z realizacji zadania oraz rozliczenie kosztów realizacji.
Wszelkie pytania i inne kwestie dotyczące organizacji części teoretycznej edukacji wojskowej w ramach Legii Akademickiej proszę kierować wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: legiaakademicka@nauka.gov.pl.
Zakładka w przygotowaniu.