HomeInstytutyInstytut TechnicznyZakład Architektury
Uczelnia
Zakład Architektury
Katedry i zakłady
Zakład Architektury
Zakład Architektury jest jednostką współtworzącą Instytut Techniczny. Głównym zadaniem Zakładu jest kształcenie studentów na kierunku architektura. Kierownikiem Zakładu jest mgr inż. arch. Katarzyna Sieńko-Dragosz.
Nauczyciele akademiccy
Wykształcenie
- W 1984 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. „O budowie i synergii wnętrz urbanistycznych”.
- W 1974 r. uzyskał stopień doktora.
- W 1967 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Doświadczenie
- Autor ponad 250 publikacji, w tym 12 książek.
- Przez większość życia zawodowego związany z Politechniką Krakowską. W ostatnim czasie również z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, KUL w Lublinie i Uniwersytetem Zielonogórskiem.
- W latach 1976-1977 pracował jako wykładowca w University od Baghad, później jako visiting profesor w Fachhochschule w Münster, a następnie był konsultantem International City Managers Association.
- W latach 1990-1991 pełnił funkcje Głównego Architekta Krakowa.
- Jest autorem kilkudziesięciu projektów architektonicznych oraz współautorem planu ogólnego Krakowa, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa i Warszawy (gł. proj. Z. Ziobrowski), planu koordynacyjnego III Kampusu UJ oraz koncepcji „Parków rzecznych” w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa.
- Najnowsza publikacja to „Krajobraz w czasach populizmu i postprawdy”, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2021.
- aleksander.bohm@ppuz.edu.pl

dr hab. inż. arch. Hubert Mełges, prof. uczelni
profesor uczelni
Wykształcenie
- Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
- Stopień doktora uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
- Studia magisterskie ukończył na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Doświadczenie
- Do 2016 roku pracownik naukowy i dydaktyczny na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w Instytucie Projektowania Miast i Regionów, w Zakładzie Architektury i Planowania Wsi. Od 2016 roku pracownik naukowy i dydaktyczny w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu w Instytucie Nauk Technicznych.
- Jest autorem ponad 100 publikacji w czasopismach specjalistycznych oraz dwóch książek:
- Tarajko-Kowalska Justyna, Mełges Hubert, Cygankiewicz Ingeborga, Miejskie farmy ze zwierzętami, ogrody edukacyjne i ośrodki jeździeckie – idea funkcje, planowanie, Politechnika Krakowska, Kraków 2017.
- Mełges Hubert, Pozamiejski obraz przestrzenno-architektoniczny Małopolski wczoraj i dziś ( wybrane problemy), Politechnika Krakowska, Kraków 2018.
- Jest referentem licznych krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych.
- W pracy naukowej i dydaktycznej zajmuje się przede wszystkim szeroko rozumianą problematyką architektury i planowania wsi, ze szczególnym uwzględnieniem wartości kulturowych, ekologiczno-przyrodniczych i społecznych.
- Jest czynnym architektem z zakresu projektowania obiektów użyteczności publicznej i sakralnej, budownictwa wiejskiego i jednorodzinnego oraz projektowania wnętrz. Posiada uprawnienia projektowe oraz uprawnienia przy zabytkach nieruchomych.
- Jest członkiem: Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, Sekcji Urbanizacji Krajobrazu Wsi PAN/O Kraków, Komisji Urbanistyki i Architektury, Zarządu Krajowego Fundacji im. Brata Alberta w Krakowie, Sekcji Polskiej ECOVAST (European Cuncil for the Village and Small Town), Interwencyjnego Zespołu Pomocy Międzyludzkiej w Krzeszowicach, Okręgowej Izby Architektów Polskich i Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
- W okresie swojej kariery dydaktycznej i zawodowej uzyskał szereg Nagród Politechniki Krakowskiej, w dziedzinie dydaktycznej oraz kilkanaście wyróżnień i nagród architektonicznych. Otrzymał Nagrodę II Stopnia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Srebrną Odznakę „Za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa” oraz Srebrny Krzyż Zasługi.
Dewizą działalności naukowo-badawczej i projektowej, jest szczególne poszanowanie dla architektonicznych i kulturowych wartości zespołów zabytkowych, a zarazem twórcze kontynuowanie tradycji archetypów lokalnych w kontekście ochrony krajobrazu i środowiska przyrodniczego.
- hubert.melges@ppuz.edu.pl

dr hab. inż. arch. Krzysztof Skalski, prof. uczelni
profesor uczelni
Wykształcenie
- Doktorat i habilitację uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej;
- Tytuł urbanisty dyplomowanego zdobył na Uniwersytecie Paris X (1972), Dyplom Institut de l’Environnement (1972) oraz Centre de Recherche d’Urbanisme (1967-1972).
Doświadczenie
- Pracował w UNESCO w dziale Etablissements Humains et Environnement Socio-Culturel.
- Regionalny Dyrektor Studiów Rewitalizacji we Francji w Ruchu PACT ARIM w latach 1980-92.
- W Polsce po 1990 r. inicjował prace nad kolejnymi ustawami o rewitalizacji, (projekty 1-3).
- Ekspert URBACT 2006-2008.
- Prezes Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji 2000- 2008.
- Członek Polskiego Komitetu ICOMOS i Rady Naukowej Cittaslow International.
- W latach 1993-1996 Kierownik Zakładu Polityki Społecznej i Rewitalizacji Miast w Instytucie Spraw Publicznych UJ (obecnie em. profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie).
- krzysztof.skalski@ppuz.edu.pl

dr Jolanta Brandys
starszy wykładowca
Wykształcenie
- Uzyskała tytuł naukowy doktora nauk matematycznych na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
- Ukończyła studia magisterskie w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- jolanta.brandys@ppuz.edu.pl

dr Piotr Fijałkowski
starszy wykładowca
Wykształcenie
- W 1990 r. uzyskał doktorat z matematyki na Uniwersytecie Łódzkim.
- W 1981 r. ukończył magisterium na Uniwersytecie Łódzkim.
- W 1994 r. zdobył licencję maklera papierów wartościowych (nr licencji 763).
Doświadczenie zawodowe
Wieloletnia praca w charakterze nauczyciela akademickiego:
- 1982 – 2004 Uniwersytet Łódzki;
- 2004 – 2008 Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej;
- Od 2006 r. w Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu.
- piotr.fijalkowski@ppuz.edu.pl

dr szt. Jerzy Gruszczyński
zastępca dyrektora Instytutu Technicznego, starszy wykładowca
Wykształcenie
- Uzyskał stopień doktora sztuki w katedrze Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie; tytuł pracy doktorskiej: „Projekt wybranych elementów bazowych systemu znaków drogowych”.
- Zdobył tytuł magistra w Katedrze Metodyki Projektowania na kierunku formy przemysłowe w ASP im. J. Matejki w Krakowie.
- Ukończył Liceum Muzyczne im. F. Chopina w Krakowie.
Doświadczenie zawodowe
- Zajmuje się projektowaniem komunikacji wizualnej, wystawiennictwem, małą architekturą, scenografią, aranżacją plenerową oraz zdobnictwem regionalnym.
- Jest muzykiem, kompozytorem i wykonawcą muzyki elektronicznej, a także autorem koncertów w konwencji muzyka, obraz i słowo, w tym cyklu: „Pejzaż Górski” i „Elektroniczne Zaduszki”.
- Zajmował się działalnością publicystyczną.
- Działacz społeczny, m. in. prezes Zakopiańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w latach 2002–2006 oraz 2010–2014.
- Były speleolog.
Dorobek naukowy dotyczy projektowania znaków, w tym drogowych, turystycznych i systemów informacji w przestrzeni publicznej, nawiązując do zagadnień psychologii percepcji, badań wizualnych oraz problematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego (również w kontekście międzynarodowym), a także ochrony krajobrazu – co obejmuje 29 artykułów, czynny udział w ponad 20 konferencjach oraz trzy autorskie wystawy.
- jerzy.gruszczynski@ppuz.edu.pl

dr Jolanta Gut
wykładowca
Wykształcenie
- Doktorat na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, dziedzina: inżynieria materiałowa; specjalność: materiały konstrukcyjne – 2010 r.
- Jednolite studia magisterskie w dyscyplinie: inżynieria materiałowa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej – 2000 r.
Doświadczenie
- Od 2019 r. związana z Instytutem Technicznym Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.
- jolanta.gut@ppuz.edu.pl

dr inż. arch. Krzysztof Leśnodorski
starszy wykładowca
Wykształcenie
- Doktor nauk technicznych w dziedzinie projektowania architektonicznego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej;
- Ukończył studia podyplomowe – asystenckie studia przygotowawcze;
- Absolwent studium pedagogicznego II-go st;
- Posiada uprawnienia projektowe i budowlane (1975), konserwatorskie (1996), a także status twórcy nadany przez Ministra Kultury i Sztuki (1986).
Doświadczenie
Praca naukowo-dydaktyczna – PPUZ od 2004 r., Politechnika Krakowska, ASP w Krakowie, Baghdad University, Université Catholique de Louvain, Louvain-la-Neuve, Al Fateh University, Tripoli, oraz monograficzne wykłady na Alexandria University, Helwan Uniwersity w Kairze, Ēcole d’Architecture de Nancy / Ēcole d’Architecture de Strasbourg.
Praca zawodowa – Agence Van Peborgh – Paryż, KBPBBO – Kraków, Biuro Consultingowe Expert – Warszawa, od 1989 r. Studio Archi 5 Sp z o.o. – Kraków.
Osiągnięcia
- Działalność naukowa:
- Nagroda Ministra Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Techniki za pracę doktorską.
- 7 Nagród Rektora Politechniki Krakowskiej za „Prace Naukowo – Badawcze”.
- 5 Nagród za „Działalność Dydaktyczną”.
- 4 Nagrody Rektora ASP w Krakowie za „Wybitne Osiągnięcia Artystyczne i Dydaktyczne”.
- Twórczość architektoniczna (projekty indywidualne i w zespołach autorskich – główny projektant):
- Konkursy architektoniczne: 16 projektów nagrodzonych, w tym 10 nagród I-go stopnia.
- 94 projekty architektoniczne, w tym 54 obiekty zrealizowane o łącznej kubaturze 1 800 550 m3 7 projektów przygotowanych do realizacji o kubaturze 132 200 m3
- 3 nagrodzone realizacje.
- krzysztof.lesnodorski@ppuz.edu.pl

dr. inż. arch. Małgorzata Mełges
starszy wykładowca
Wykształcenie
- Stopień doktora uzyskała na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
- Studia magisterskie ukończyła na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Doświadczenie
- Do 2016 roku pracownik naukowy i dydaktyczny na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w Instytucie Budownictwa Ogólnego. Od 2016 roku pracownik dydaktyczno-naukowy w Instytucie Technicznym Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.
- Autorka kilkudziesięciu publikacji w czasopismach specjalistycznych, referent licznych krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych.
- W pracy naukowej i dydaktycznej zajmuje się w sposób kompleksowy, szeroko rozumianymi problemami z dziedziny architektury i budownictwa ogólnego.
- Jest czynnym architektem z zakresu projektowania obiektów użyteczności publicznej i sakralnej, budownictwa jednorodzinnego oraz projektowania wnętrz. Posiada uprawnienia projektowe oraz uprawnienia przy zabytkach nieruchomych.
- Jest członkiem Sekcji Budownictwa PAN w Krakowie.
- Uzyskała kilkanaście nagród i wyróżnień w krajowych konkursach architektonicznych .
- Uzyskała następujące odznaczenia, wyróżnienia i nagrody:
- Wyróżniona praca doktorska przez Rektora Politechniki Krakowskiej.
- Nagroda Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki – trzeciego stopnia.
- 5 nagród Rektora Politechniki Krakowskiej za Pracę Naukowo-Badawczą.
- Nagroda Rektora Politechniki Krakowskiej za Pracę Dydaktyczną.
- Honorowa Nagroda „ Statuetka Złotego Kolibra” od Stowarzyszenia na Rzecz dla Dzieci z Chorobą Nowotworową.
- Honorowa Odznaka Politechniki Krakowskiej.
Dewizą działalności naukowo-badawczej i projektowej jest w szerokim tego słowa znaczeniu uwrażliwienie na potrzeby człowieka z uwzględnieniem potrzeb ludzi z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami. Projektowane obiekty spełniają wymogi poszanowania architektonicznych i kulturowych wartości w zespołach miejskich i wiejskich, a zarazem są twórczą kontynuacją tradycji archetypów lokalnych poprzez nawiązanie do szeroko rozumianej problematyki zrównoważonego rozwoju i ochrony dziedzictwa.
- malgorzata.melges@ppuz.edu.pl

dr inż. arch. Rafał Mirek
starszy wykładowca
Wykształcenie
- W 2017 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka, w specjalności: teoria architektury, historia architektury i urbanistyki na Politechnice Wrocławskiej.
- W 2005 roku ukończył Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, na kierunku architektura i urbanistyka.
Problematyka badawcza
- teoria architektury i urbanistyki,
- regionalizmu w architekturze.
Specjalizacje zawodowe
- Rzeczoznawca do spraw sanitarnohigienicznych w zakresie budownictwa przemysłowego i ogólnego.
- Uprawniania budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania i kierowania robotami budowlanymi.
- Uprawniania budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do projektowania i kierowania robotami budowlanym.
Doświadczenie zawodowe
- Czynny członek Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
- Czynny członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.
- Członek miejskich i gminnych komisji architektoniczno-urbanistycznych.
Doświadczenie zawodowe zdobyte w Polsce i za granicą obejmuje projektowanie oraz nadzór nad realizacją inwestycji w zakresie obiektów inżynierskich i infrastrukturalnych, obiektów zabytkowych, budynków: zamieszkania, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, sportowych oraz użyteczności publicznej. Autor wielu opinii oraz ekspertyz z zakresu architektury i urbanistyki.
- rafal.mirek@ppuz.edu.pl

dr inż. arch. Maria Ponikiewska-Arct
starszy wykładowca
Wykształcenie
- Stopień doktora nauk technicznych uzyskała w 1976 r. na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
- Tytuł magistra inżyniera uzyskała na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Doświadczenie
- Od 2006 roku zatrudniona na stanowisku starszego wykładowcy w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.
- W latach 2007- 2015 była dyrektorem Instytutu Architektury i Urbanistyki w PPWSZ.
- W latach 2015 – 2018 była dyrektorem Instytutu Nauk Technicznych.
- Obecnie pełni funkcje kierownika i koordynatora Zakładu Architektury w Instytucie Technicznym PPUZ.
- W latach 2005-2011 pracowała na stanowisku adiunkta, potem prof. Uczelni w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
- W latach 1976-2005 była adiunktem naukowo-dydaktycznym w katedrze Architektury Użyteczności Publicznej Politechniki Krakowskiej.
- Wicedyrektor Instytutu Projektowania Architektonicznego ( w latach 1983-1989 oraz 1993- 2003).
- Członek Rady Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1986-2005).
- Prowadzone zajęcia dydaktyczne: projektowanie obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej oraz rysunek odręczny.
- Promotor około 100 prac dyplomowych inżynierskich.
- Doświadczenia organizacyjne: kierownictwo zespołami opracowującymi programy studiów inżynierskich i magisterskich kierunku architektura w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, a następnie w PPWSZ i PPUZ w Nowym Targu.
- W roku 1990 odbywa roczny staż projektowo – budowlany w Londynie w firmie LW Construction.
- Posiada uprawnienia do pełnienia samodzielnej funkcji w budownictwie.
- Autor i współautor licznych prac naukowo-badawczych poświęconych projektowaniu architektonicznemu obiektów użyteczności publicznej i zakładów przemysłowych, związków między stara a nowa architekturą oraz zagadnieniom metodologii projektowania
- Autor i współautor około 40 projektów architektonicznych, w tym fontanny Kryształ na Rynku Głównym w Krakowie (współautorzy: arch. Krystyna Styrna-Bartkowicz, arch. Wiesław Michałek – I nagroda w konkursie architektonicznym – projekt i realizacja).
- W latach 1993-2010 realizuje projekty architektoniczne i projekty wnętrz we własnej pracowni (działalność gospodarcza – „MPA- Pracownia Proj-Arch”).
- Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Małopolskiej Izby Architektów.
- maria.ponikiewska@ppuz.edu.pl

mgr inż. arch. Katarzyna Sieńko-Dragosz
kierownik Zakładu Architektury, koordynator kierunku architektura
Wykształcenie
- Jednolite studia magisterskie na kierunku architektura i urbanistyka na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej – 2008 r.
- Studium pedagogiczne dla asystentów w Centrum Pedagogiki i Psychologii na Politechnice Krakowskiej – przygotowanie pedagogiczne do pracy na uczelni – 2010 r.
Doświadczenie zawodowe
- Praca zawodowa przy sporządzaniu projektów budowlanych oraz inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej, współpraca z architektami i branżystami.
- Z Podhalańską Państwową Uczelnią Zawodową związana jest od 2009 r.
- Od maja do września 2009 r. odbywała staż w Urzędzie Gminy Zielonki (woj. małopolskie), referat planowania i urbanistyki.
- katarzyna.sienko@ppuz.edu.pl

dr inż. arch. Krystyna Styrna-Bartkowicz
starszy wykładowca
Wykształcenie
- W 1973 r. obroniła pracę doktorską pt. Naturalne warunki środowiska człowieka jako kryterium oceny projektów miast przyszłości. Praca zdefiniowała i wprowadziła pojęcie estetyki sozologicznej – badania nad tym zagadnieniem podsumowała w książce Ekologia środowiska mieszkaniowego. Studia nad kształtowaniem architektonicznym biotopu.
- W 1964 r. uzyskała tytuł magistra na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej; praca pt. Ośrodek rekreacyjno-kąpieliskowy dla miasta milionowego wykonana pod kierunkiem prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego i dr hab. Zbigniewa Gądka.
- Ukończyła podyplomowe studium ochrony przyrody w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie (1972).
- Jest absolwentką podyplomowego studium konserwacji zabytków dla rzeczoznawców majątkowych (1999).
Doświadczenie zawodowe
- Po ukończeniu studiów magisterskich odbyła staż w Katedrze Projektowania Architektury w Regionie, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.
- W 1965 r. pełniła funkcję inżyniera ds. inwestycji w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu.
- W latach 1966-2005 była pracownikiem dydaktyczno-naukowym w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (obejmowała stanowiska: asystenta, starszego asystenta i adiunkta) – zajęcia dydaktyczne i praca badawcza obejmowały: teorię i historię architektury współczesnej, architekturę najnowszą i dziedzictwo historyczne, konserwację zabytków, zagadnienia związane ze sztuką współczesną oraz rysunek odręczny).
- W 1971 r. przebywała na miesięcznym stypendium Centro Internationale Andrea Palladio w Vicenzy we Włoszech.
- Oprócz pracy dydaktycznej i naukowej zajmowała się pracą projektową – tworzyła realizacje architektoniczne i wnętrzarskie oraz projekty rewaloryzacyjne, które wprowadziły nowe funkcje w historyczną zabudowę.
- Wzięła udział w kilkunastu urbanistycznych i architektonicznych zespołach konkursowych, których celem był projekt m.in. centrum Łodzi, osiedla Dębniki w Krakowie, centrum Będzina.
- W latach 2004-2012 była Kierownikiem Podyplomowego Studium Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków (wcześniej przez 6 lat była sekretarzem naukowym).
- W latach 2008-2012 wykładała na Podyplomowym Studium Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
- W latach 1965 -1972 była sekretarzem technicznym Komisji Urbanistyki i Architektury PAN w Krakowie, w latach 1972-1978 zastępcą sekretarza naukowego Komisji, do 1982 r. sekretarzem naukowym ds. architektury, a obecnie członkiem Zarządu Komisji.
- Jest Przewodniczącą Sekcji Sztuk Plastycznych w Architekturze Komisji Urbanistyki i Architektury O/PAN w Krakowie, a także członkiem Kolegium Redakcyjnego Teki Komisji Urbanistyki i Architektury O/PAN.
- Jest członkiem Polskiej Sekcji DOCOMOMO (przez kilka lat była sekretarzem naukowym sekcji) oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
- Była członkiem Rady Programowej Galerii Sztuki „Kanonicza 1” Politechniki Krakowskiej (od 1996 do 2005-likwidacja galerii), a także członkiem Rady Programowej Galerii Krytyków POKAZ – Warszawa, Krakowskie Przedmieście 20/22 (aż do likwidacji w 2012 r.).
- W latach 1996-2006 redaktor naczelna czasopisma „Rezydencje”.
- Od 1976 r. członek koła malarskiego architektów MALARCH – udział w wielu wystawach zbiorowych, trzy wystawy indywidualne.
- Od 2010 r. jest prezesem Stowarzyszenia Artystów i Przyjaciół PIWNICY POD BARANAMI.
- Od 2011 członek AIPP (Stowarzyszenie włosko-polskie w Padwie).
- Od 2011 członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
- Od czasów studenckich współpracuje z teatrami studenckimi (dekoracje, kostiumy, aranżacje wnętrz na uroczystościach i balach). Przygotowała m.in.: scenografię do widowiska „Ze złomu szlachetnego” – w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego, Centrum Polsko-Słowiańskie Nowy Jork,1994; scenografię jasełek w kościele St.Mary Mother of Jesus Nowy Jork,1995, a także scenografia do „Polish Opera Plus an assumed Miracle (Krakowiacy i górale), przedstawienie zrealizowane przez Polski Instytut Teatralny w USA, reż. Nina Polan, premiera w Cami Hall, Nowy Jork,1995.
- Przez 12 lat prowadziła studenckie praktyki inwentaryzacyjne w Zakopanem.
Nagrody i wyróżnienia
- 2021 r. Odznaka Honoris Gratia nr 2538,
- 2008 r. I nagroda zespołowa (realizacyjna) za projekt fontanny „Kryształ”, Kraków, Rynek Główny (współautorka koncepcji dr arch. Maria Ponikiewska-Arct),
- 2006 r. I nagroda zespołowa w ogólnopolskim konkursie na projekt rewaloryzacji centrum Siemianowic Śląskich – projekt kaskady wodnej (współprojektant: dr arch. Maria Ponikiewska-Arct),
- 2005 r. Medal Jubileuszowy za wkład w rozwój Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej,
- 2001 r. pierwszy „Laur Krakowa XXI wieku” za zasługi w integrowaniu nauki, sztuki i biznesu,
- 1993 r. Nagroda im. Włodzimierza Tetmajera za odtworzenie pracowni W. Tetmajera i rewaloryzację jego dworu w Bronowicach wraz z otoczeniem,
- 1986 r. Złoty Krzyż Zasługi,
- 1985 r. Nagroda Rektora Politechniki Krakowskiej za organizację ogólnopolskich „Konwersatoriów Polskiej Architektury Współczesnej” (Komisja UiA O/PAN) w Mogilanach.
- 1985 r. Nagroda Muzeum Tatrzańskiego za organizację i merytoryczny poziom dokumentacji zabytków architektury Zakopanego i okolic wykonanych w ramach praktyk studenckich.
- Nagrody Rektora Politechniki Krakowskiej za działalność dydaktyczną m.in. za działalność naukowo-badawczą (1981 r.),
- 1981 r. złota odznaka „Za opiekę nad zabytkami” od Ministra Kultury i Sztuki,
- 1978 r. nagroda w ogólnopolskim konkursie za książkę Ekologia środowiska mieszkaniowego (współautor T.P.Szafer),
- 1973 r. nagroda III stopnia Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki za książkę Nowa Architektura Polska (współautor T.P.Szafer).
- krystyna.styrna@ppuz.edu.pl

dr szt. Joanna Suchowiak-Horzemski
dyrektor Instytutu Technicznego, starszy wykładowca
Wykształcenie
- Doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych, dyscyplina: sztuki projektowe na Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie;
- Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Architektury Wnętrz, ASP w Krakowie.
Problematyka badawcza obejmuje architekturę wnętrz oraz identyfikację wizualną i zagadnienia związane z reklamą w istniejącym kontekście architektoniczno-krajobrazowym.
Doświadczenie
- Dorobek twórczy obejmuje projektowanie wnętrz i elementów komunikacji wizualnej, malarstwo oraz fotografię.
- Autorka programów do nauczania na studiach I i II stopnia.
- Współautorka programu studiów podyplomowych z zakresu komunikacji wizualnej.
- joanna.horzemski@ppuz.edu.pl

mgr inż. arch. Agata Bentkowska
wykładowca
Wykształcenie
- 2008 r. studia magisterskie na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
- 2009 r. studia podyplomowe; pośrednictwo w obrocie nieruchomościami na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie (nr uprawnienia 17019, data wpisu 21. 09. 2011)
- 2012 r. Studium Pedagogiczne dla Absolwentów Szkół Wyższych Centrum Pedagogiki i Psychologii, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Doświadczenie zawodowe
- Od 2007 pracuje zawodowo w biurze projektowym.
- Od 2009 r. jest wykładowcą w Instytucie Technicznym Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.
- Współorganizowała liczne konferencje naukowe, w tym studenckie konferencje naukowe, a także międzynarodowe praktyki, wyjazdy plenerowe oraz warsztaty i zajęcia dydaktyczne dla studentów.
- agata.bentkowska@ppuz.edu.pl

mgr szt. Sylwia Bobak
wykładowca
Wykształcenie
2011 – 2012 Policealna Szkoła Poligraficzna Multimedialna i Projektowania Reklam „Publishing School” – grafik komputerowy o specjalności poligraf operator DTP
2006 – 2008 Akademia Pedagogiczna, Kraków, Instytut Sztuki – edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, studia magisterskie uzupełniające ukończone z wyróżnieniem
2003 – 2006 Akademia Pedagogiczna, Kraków, Instytut Sztuki – edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, studia licencjackie ukończone z wyróżnieniem
2000 – 2001 Policealna Szkoła Technologii Informatycznych – Studium Grafiki Komputerowej, Kraków, grafik komputerowy
1994 – 1999 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara, Zakopane, plastyk w zakresie specjalności formy użytkowe ze specjalizacją snycerstwo
Doświadczenie
Wystawy
2009 wernisaż prac w Muzycznej Owczarni w Jaworkach „Pierwotność materii”
2009 wystawia grupy ARH- (Sylwia Bobak, Arkadiusz Kapłon, Marcela Krukowiecka) w Galerii Stara Kotłownia w MOK w Nowym Targu
2010 udział w wystawie XIX prezentacje nowotarskie, w galerii „Jatki” w Nowym Targu
2012 udział w wystawie XXI prezentacje nowotarskie , Oczko; w galerii „Jatki” w Nowym Targu
2014 udział w wystawie XIII prezentacje nowotarskie w galerii „Jatki”
2016 udział w wystawie „Srebrne Jatki – czyli 25 Prezentacje Nowotarskie” Galeria Sztuki BWA „Jatki” w Nowym Targu
Projekty okładek i grafiki do publikacji
2011 „Jak żyć, żeby nie umrzeć?…Wspomnienia” Antonina Zachara-Wnękowa
2011 „Ukwalowania o zyciu i świecie” Ludwina Jarząbek
2011 „Coby nie zabocyć” Franciszek Sikoń
2012 „Życie serdeczne. Wspomnienia” Anna Olszyńska
2012 „Ze serca scyrego” Zbigniew Długosz”
2014 „Paweł Kluś. Mój olcański dziadek” Jan Bobak
- sylwia.bobak@ppuz.edu.pl

mgr inż. arch. Agnieszka Fudali
starszy wykładowca
Wykształcenie
- Styczeń 2010 r. otwarcie przewodu doktorskiego na Politechnice Wrocławskiej, tytuł pracy: „Odmiany stylistyczne architektury przełomu XIX i XX w. w budownictwie uzdrowiskowym Rabki-Zdroju”.
- 2002 r. magister inżynier architekt w Instytucie Projektowania Urbanistycznego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, temat pracy dyplomowej: „Zespół rekreacyjny Nad Dunajcem na tle renowacji urbanistycznej centrum Krościenka”.
- 2003 – 2004 r. studium pedagogiczne w Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej.
- Kurs języka włoskiego na poziomie A2 w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie.
W badaniach nad architekturą regionalną skupia się głównie na zabudowie Rabki-Zdroju, obszar badań koncertuje na architekturze uzdrowiskowej.
Doświadczenie zawodowe
- Wykonuje liczne inwentaryzacje architektury drewnianej oraz karty ewidencyjne obiektów chronionych dla Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Opracowała typologię formy oraz detalu architektonicznego tradycyjnej zabudowy rabczańskiej.
- W pracy dydaktycznej, którą zajmuję się od 18 lat, dużą uwagę skupia na wdrażaniu metod dydaktycznych, ukierunkowanych na rozwój kreatywności uczniów i studentów. Wprowadza działania, które mają podnieść zaangażowanie studentów w poszukiwanie źródeł wiedzy, także w niekonwencjonalny sposób.
- W ramach poszerzenia oferty edukacyjnej uczelni uczestniczyła w opracowaniu wniosku otwarcia studiów II stopnia na kierunku architektura oraz wdrażaniu Polskich Ram Kwalifikacji.
- Metody nauczania wzbogaca o wymianę doświadczeń z innymi środowiskami studenckimi, nawiązuje kontakty z uczelniami zagranicznymi. Organizuje wizyty studyjne i warsztaty, angażuje studentów w różne wydarzenia naukowe, w tym:
- Szkoleniowy wyjazd w ramach programu programu Erasmus – UniversitàdegliStudi di Enna, Sycylia, Włochy – lipiec 2011 r.
- Szkoleniowy wyjazd w ramach programu Erasmus – UniversitàdegliStudi di Sassari, Włochy, Sardynia, lipiec 2013 r.
- Szkoleniowy wyjazd w ramach programu Erasmus – Pisano Arredamenti – Essepi 2 Srl – Cagliari, Sardynia, Włochy, sierpień 2014 r.
- Szkoleniowy wyjazd w ramach programu Erasmus plus -SERVIZI DI INGEGNERIA ED ARCHITETTURA INTEGRATI, Ing. Mulas Alessandro, Cagliari, Sardynia, Włochy, sierpień 2017 r.
- Wystawę prac studentów I roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Instytutu AiU wykonach w czasie praktyk inwentaryzacyjnych, „Krzyże i kapliczki przydrożne” 2010 r.
- Wystawę prac studentów III roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wykonanych na zajęciach z Ergonomii – „Krzesła” 2011 r.
- Wystawę prac studentów III roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Instytutu AiU oraz stacjonarnych OŚ wykonanych na zajęciach z Ergonomii – „Light” – 12.03.2012 r.
- Wystawę prac studentów III roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Instytutu AiU oraz stacjonarnych OŚ wykonanych na zajęciach z Ergonomii – „Sanki” – 01.03.2013 r.
- Wakacyjne praktyki inwentaryzacyjne studentów I roku studiów w Instytucie Architektury i Urbanistyki PPWSZ w Nowym Targu – 2008 – 2011 (opiekun dydaktyczno-wychowawczy).
- Projekt uczniowsko – studencki „Znikające krajobrazy” zrealizowany wraz z Fundacją „Zawsze Warto” w ramach zadania Województwa Małopolskiego Naukowe Inspiracje – Ciekawe i Kreatywne, wrzesień – grudzień 2016 r.
- Konkurs fotograficzny pt. „Miejskie In(ter)wencje”, grudzień 2011- kwiecień 2012 (który współorganizowała z Delegaturą Kuratorium Oświaty w Nowym Targu oraz PPWSZ w Nowym Targu w ramach pomysłu „Moje miasto i wieś”.
- Grudzień 2002 – czerwiec 2003 Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Wydział Administracji Architektoniczno – Budowlanej – stażysta.
- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, Delegatura w Nowym Targu – inspektor.
- Wrzesień 2003 r. do chwili obecnej – Zespół Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu, technik budownictwa, technik architektury krajobrazu – nauczyciel dyplomowany.
- Wrzesień 2006 r. – sierpień 2008 Zespół Szkół Technicznych i Ekonomicznych w Myślenicach, technik budownictwa – nauczyciel kontraktowy.
- Październik 2007 – czerwiec 2009 Centrum Kształcenia Zawodowego „Żak” w Nowym Targu, Policealna Szkoła Budowlana, Policealna Szkoła Dekoracji Wnętrz – nauczyciel kontraktowy.
- 2008 r. do chwili obecnej współpraca z Pracownią Projektową „Rm” Rafał Mirek przy sporządzaniu projektów: wnętrz prywatnych i publicznych, centrum sportów konnych, Moszczanica, kompleksu sportowo – rekreacyjnego, Wieprz, placu przy obiekcie usługowo handlowym w Stróży.
- agnieszka.fudali@ppuz.edu.pl

mgr inż. arch. Anna Jędrysko
wykładowca
Wykształcenie
- Tytuł magistra inżyniera uzyskała na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
- Studiowała także na kierunku Faculty for Architecture and Planning na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu.
- Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku architektura i budownictwo zrównoważone na Politechnice Krakowskiej.
- Posiada dyplom ukończenia Studium Profesjonalnej Grafiki Komputerowej-Digital Pro Art z dziedziny Poligrafii i Reklamy.
Doświadczenie
- Od 2008 roku wykłada w Instytucie Nauk Technicznych Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.
- Jest opiekunem studenckiego Koła Naukowego Modulor.
- Aktywna zawodowo architekt i projektantka wnętrz publicznych i prywatnych.
Przedmioty zainteresowań to budownictwo naturalne, najnowsze technologie w budownictwie, architekturze i designie.
- anna.jedrysko@ppuz.edu.pl

mgr inż. Ewa Majewska
wykładowca
Wykształcenie
- W 1978 r. ukończyła studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej (specjalność: teoria konstrukcji; posiada uprawnienia budowlane – pełne wykonawcze, projektowe w ograniczonym zakresie).
Doświadczenie zawodowe
- W latach 1978-1983 była kierownikiem oraz koordynatorem budowy w Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego – Budostalu-3.
- W latach 1983-1996 pracowała jako starszy asystent na Wydziale Budownictwa Wodnego w Zakładzie Podstaw Konstrukcji Budowli Wodnych Politechniki Krakowskiej.
- Od 1997 r. pracuje jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem.
- Z Podhalańską Państwową Uczelnią Zawodową związana jest od 2008 r.
- Przygotowywała uczniów do konkursów i olimpiad (rezultatem jest 8 nagrodzonych prac dyplomowych uczniów ZSB w Zakopanem w konkursie im. St. Mielnickiego organizowanym przez PZiTB w Krakowie na najlepszą pracę dyplomową oraz 14 finalistów Centralnej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych – w tym 2 laureatów).
- Współautorka książki Dokonania małopolskich inżynierów w budowie niepodległej Polski pod red. Bonawentury Macieja Pawlickiego z roku 2019.
- Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie architektury została odznaczona odznaką honorową „Za zasługi dla budownictwa” przez ministra Infrastruktury i Budownictwa w 2017 r. oraz nagrodą Małopolskiego Kuratora Oświaty (2008 r.).
- ewa.majewska@ppuz.edu.pl