Zdalne nauczaniecovidProjekt NBPBaner FE
Dział Nauki i Wydawnictw
Szybki kontakt

Dział Nauki i Wydawnictw

tel. 18 26 10 737
nauka@ppwsz.edu.pl
wydawnictwo@ppwsz.edu.pl
pok.325

 

Anatomia kliniczna narządów ruchu

Dział Nauki i Wydawnictw uprzejmie informuje, iż jest już do nabycia nowy podręcznik "Anatomia kliniczna narządów ruchu" pod redakcją Waldemara Hładkiego i Jacka Lorkowskiego.

Książka: 318 str.

Wydawnictwo: PPWSZ w Nowym Targu

Cena: 20 zł

Publikację można nabyć w Dziale Nauki i Wydawnictw PPUZ.

Sprzedaż publikacji odbywa się po zaksięgowaniu opłaty na koncie uczelni.

Numer konta:
24 1500 1487 1214 8007 2489 0000

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
ul. Kokoszków 71, 34-400 Nowy Targ

Zamówienia można kierować także na adres: wydawnictwo@ppuz.edu.pl

 

Słowo wstępne

Współczesna anatomia podzielona jest na kilka dużych działów. Są to między innymi anatomia opisowa i topograficzna oraz anatomia kliniczna. Podejmując problem przedstawienia anatomii, stajemy przed dylematem, która część rozległej wiedzy anatomicznej jest najbardziej potrzebna z praktycznego punku widzenia. Wobec ogromu wiedzy, którą zasypywany jest współczesny człowiek, wydaje się, że właściwym wskazaniem jest wybór anatomii klinicznej, pełnej nawiązań do wiedzy potrzebnej w przyszłej pracy.

Spotykając się na międzynarodowych kongresach z osobami znającymi anatomię narządu ruchu, zarówno ortopedami, jak fizjoterapeutami, jak i ratownikami medycznymi, mieliśmy możliwość zauważenia, że ci wysoko wyspecjalizowani ludzie są świetnymi specjalistami na ogół w jednej części anatomii narządu ruchu, a o innych stopniowo zapominają. Uczestniczą w wielu kursach i szkoleniach dotyczących jednego zagadnienia i temu poświęcają się w swojej pracy zawodowej.

Przekazując wiedzę z anatomii klinicznej, logiczne wydaje się dostosowanie jej do wymagań obowiązujących studentów z zakresu anatomii opisowej, jak i wiedzy z anatomii klinicznej usystematyzowanej wg tytułów sesji, a więc i nieoficjalnych podspecjalizacji istniejących w europejskiej ortopedii, traumatogii i rehabilitacji narządów ruchu oraz uwzględnianych w kursach ratownictwa medycznego. Łączy się to z pewnymi powtórzeniami

w tekście, ale czyni każdy z rozdziałów autonomiczną częścią i umożliwia szybki powrót do wybranego fragmentu anatomii narządów ruchu nawet po kilku latach. Przedstawienie wiedzy z anatomii w tej formie wydaje się właściwe tym bardziej, że podręcznik ten jest wydawany przez Uczelnię nawiązującą, chociażby z racji swojej lokalizacji, do tradycji odważnego myślenia i działania oraz czerpania ze wzorców europejskich i amerykańskich.

Autorzy będą wdzięczni Czytelnikom za wszelkie uwagi dotyczące oddawanej do Państwa rąk książki, a szczególnie za sugestie dotyczące proponowanych ewentualnych zmian.

 Waldemar Hładki i Jacek Lorkowski

 

 

 

Monika Jakobiszyn

Agnieszka Krzystyniak

Dział Nauki i Wydawnictw

 

 

Galeria zdjęć: