Oddaj krewbenefisjajuzatystrategiaInwestycje PPUZZdalne nauczaniecovidBaner FE

X Studencka Sesja Kół Naukowych Instytutu Nauk Technicznych

31 maja w auli Centrum Biblioteczno-Dydaktycznego Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyła się X Studencka Sesja Kół Naukowych p.t. „Myśl o architekturze i kulturze w progu XXI wieku w Polsce i na świecie”.

W konferencji wzięli udział członkowie SKN Ad Qadratum z opiekunką mgr inż. arch. Agatą Bentkowską i SKN Modulor działających przy kierunku architektura w Instytucie Nauk Technicznych PPWSZ oraz zaproszeni goście:

dr Krzysztof Trochimiuk Prorektor ds. studenckich i kształcenia

dr sztuki Joanna Suchowiak-Horzemski - Dyrektor Instytutu Nauk Technicznych

prof. dr hab. Aleksander Böhm

prof. dr hab. inż. arch. Marek Kowicki

dr hab. inż. arch. Hubert Mełges

dr hab. inż. arch. Krzysztof Skalski

dr hab. Zbigniew Moździerz - Konserwator zabytków architektury

dr Jolanta Brandys 

dr inż. arch. Małgorzata Mełges

dr inż. arch. Krystyna Styrna-Bartkowicz 

mgr inż. arch. Tomasz Galica - pierwszy Prezes SKN Ad Qadratum

mgr inż. Grzegorz Kamieniarczyk 


Uroczystego otwarcia spotkania dokonał Prorektor ds. studenckich i kształcenia dr Krzysztof Trochimiuk.

Prezes ostatniej kadencji mgr inż. arch. Marcin Serwicki i aktualny Prezes Dominik Kalata rozpoczęli sesję od wspomnienia założyciela i wieloletniego opiekuna SKN Ad Quadratum prof. zw. dr hab. inż. arch. Bonawentury Macieja Pawlickiego i przypomnienia osiągnięć z 10-lecia działalności koła.

Podczas konferencji Weronika Urbaniak i Krzysztof Marszałek opowiedzieli o ewolucji koncepcji projektowych w kierunku architektury zrównoważonej, a Katarzyna Waras, Barbara Szwala i Aneta Dusza o ukształtowaniu form zamieszkania zbiorowego i obiektów mieszkalnych w obliczu masowego uchodźstwa. Artur Marusarz i Grzegorz Kulig poruszyli temat wpływu kultury na rozwój architektury, poszanowania tradycji w kontekście współczesnych realizacji. Anna Królczyk, Jarosław Kozioł i Filip Kowalski opowiedzieli zebranym o adaptacjach budynków minionych epok na potrzeby XXI wieku. Martyna Pakosz, Zuzanna Byrdak i Michał Gaczorek wypowiedzieli się na temat nowoczesnej architektury ziem górskich. Problem polskiej architektury po okresie transformacji ustrojowej poruszyły natomiast Dominika Nowobilska, Aleksandra Pacyga i Agnieszka Musiał.

Podsumowania dokonał konserwator zabytków architektury dr hab. Zbigniew Moździerz.

W drugiej części konferencji Barbara Jezierczak, Mariola Wojtyczko i Małgorzata Gaweł przedstawiły najbardziej oryginalne miejsca świata w architekturze XXI wieku. Następnie o niezwykłej twórczości i myśli architektonicznej Neri Oxman opowiedzieli Kinga Fichtel, Dawid Olchawski i Marcin Mrugała. Nie zabrakło wątków międzynarodowych - Jolanta Kuboń i Paulina Plewa przedstawiły zebranym architekturę Kopenhagi jako duńskiego przepisu na miasto szczęśliwe. Konrad Stypuła, Kamil Pałka i Piotr Liszka przedstawili architekturę Walencji, a Sabina Kołodziej Holandii. Natalia Walczak, Dominika Słowik i Katarzyna Stopka przybliżyły zebranym nową architekturę Łodzi, a Angelika Knowa i Natalia Kolasa wskazali architektoniczne rozwiązania XXI wieku w kontekście możliwości technicznych.

Podsumowanie oraz dyskusję oraz drugiej części konferencji poprowadzili dr hab. inż. arch. Krzysztof Skalski oraz dr inż. arch. Krystyna Styrna-Bartkowicz, dr inż. arch. Małgorzata Mełges i prof. dr hab. inż. arch. Marek Kowicki.

Oprac. INHiT

Zdjęcia: DPiW

Galeria zdjęć: